25 kwietnia uczniowie klas 4 odwiedzili wystawę "Kosmopark" w Krakowie, składającą się nie tylko z eksponatów związanych z kosmosem, ale również z wielu interaktywnych urządzeń. Lekcja o kosmosie zaczęła się od opowieści o Mirosławie Hermaszewskim, pierwszym Polaku, który poleciał w kosmos. Dalej można było zobaczyć skafandry astronautów, archiwalne gazety i inne eksponaty związane z przestrzenią pozaziemską. Mieliśmy możliwość włożenia butów z magnesami i chodzenia po metalowej powierzchni, co pozwoliło nam uzmysłowić sobie, jak chodzi się po planecie, która ma silniejszą niż Ziemia grawitację. Na innych stanowiskach – mogliśmy założyć rękawice astronautów i przekonać się, że nie tak łatwo przeprowadzać w nich naprawy na statku kosmicznym. Przeszliśmy ważenie kosmiczne, sprawdzające, ile ważylibyśmy na innych planetach. Sporym zainteresowaniem cieszyło się urządzenie zwane wirówką, w którym poczuliśmy się, jak to jest być w stanie nieważkości. Wirtualni kosmonauci opowiedzieli o swojej codzienności na statku kosmicznym - wyjaśnili m.in. jak myje się włosy w kosmosie i jak spożywa się posiłki. Obserwowaliśmy naszą planetę z pokładu statku kosmicznego.
Lekcja o kosmosie pozwoliła nam przenieść się w epicentrum kosmicznych wydarzeń i poczuć się dokładnie tak, jak czują się wszyscy odkrywcy wielkiego Wszechświata!
Kinga Kokoszka
Maria Stabrawa
Magdalena Jarmuła
