„(…) Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci. Chwiejna waluta. Nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie stracił (…)”.
Wisława Szymborska
Włączając się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła Pamięta" uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu podjęli działania, których celem było kultywowanie pamięci o tych, którzy odeszli. Pamiętając o tym, że „nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych…” , szkolny wolontariat włączył się w II Wiśnicką Kwestę Cmentarną na rzecz ratowania starych odbudowy pomników na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Wiśniczu zorganizowaną przez Miłośników Ziemi Wiśnickiej. Ponadto uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili miejsca, które zostały poświęcone zachowaniu pamięci tych, którzy w sposób szczególny zapisali się w historii naszego miasta, regionu czy kraju: Cmentarz Komunalny w Nowym Wiśniczu, Cmentarz Ofiar II wojny światowej w Leksandrowej, debrzę -miejsce męczeńskiej śmierci sędziego Władysława Bobilewicza prokuratora Jerzego Bieńkowskiego i ks. Ferdynanda Machaja ze zgromadzenia ojców Filipinów. Dowodem szacunku wobec tych, którym winni jesteśmy pamięć, były przygotowane przez nauczycieli i uczniów uroczystości z okazji Święta Niepodległości, które również wpisały się w realizację akcji „Szkoła pamięta”, a także gazetki tematyczne podejmujące tematykę niepodległościową. Kolejnym sposobem na uświadomienie uczniom, że „człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim” było zapalenie zniczy pod pomnikami osób, których życie w sposób szczególny związane było z naszą miejscowością lub miało wpływ na jej mieszkańców: Jana Pawła II, Jana Matejki, Stanisława Lubomirskiego.
Danuta Wawiłow " w wierszu „Znicze” napisała:
Kwitną zniczami
ciemne chodniki.(…).
Dziesiątki, setki,
tysiące zniczy...
Nikt ich nie zliczy...
Przechodzą ludzie,
schylają głowy.
Wśród żółtych liści
listopadowych
palą się znicze...
Włączając się w akcję „Szkoła Pamięta” zadbaliśmy o to, by „wśród żółtych liści
listopadowych” nie tylko zapalono znicze, ale przede wszystkim oddano szacunek i zapewniono pamięć tym Wszystkim, którym zawdzięczamy życie, wolność i którzy dzięki temu, parafrazując słowa Horacego, „nie odejdą w ludzką niepamięć”.
Małgorzata Klimek
