Aktualności
XXIX Gminny Konkurs Wielkanocny
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to święto, będące czasem radości, tryumfu i spełnienia obietnic.
Taka myśl przyświecała aranżacji stoiska przygotowanego przez naszą szkołę do Gminnego Konkursu Wielkanocnego organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury. Główną dekorację tworzyły wizerunki Matki Boskiej Roztwornej- obrazy namalowane farbami akrylowymi przez uczennice – Małgorzatę Fortunę z kl.7a i Zofię Gwoździńską z kl. 7b.
Matka Boska Roztworna zwana też Zagrzewną, Strumienną czy Ożywiającą, to w kulturze ludowej wizerunek Maryi otwierającej ziemię na nowe plony, co symbolizuje budzenie się przyrody po zimie. Jest kreatorką wszelkiego budzącego się na wiosnę życia.
W obrzędowości wielkanocnej najważniejszą rolę- poza symbolicznym barankiem czy kurczakiem- odgrywa jajo, które jest symbolem wszelkiego początku. Uważa się je za metaforę ukrytego życia w przyrodzie.
Do konkursu uczniowie przygotowali pisanki, zdobione w tradycyjnych technikach- batiku świecowym i tzw. skrobanki gotowane w łupinach z cebuli. Były też bardziej współczesne, dekorowane w rozmaity sposób. Zachwycały przepiękne palmy, przybrane krepinowymi kwiatami, baranki, kury i tradycyjne kompozycje wielkanocne.
Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom odbyło się 10 kwietnia w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu.
W kategorii stoisk nasza szkoła otrzymała 1 miejsce.
Indywidualne nagrody otrzymali:
Kinga Dyndor kl. 4a
Karol Kulas kl.4a
Izabela Daniec kl.4b
Joanna Multan kl.4c
Wiktoria Stokłosa kl.6a
Małgorzata Fortuna kl. 7a
Zofia Gwoździńska kl.7b
Serdecznie gratulujemy pięknych prac wszystkim uczestnikom i zwycięzcom konkursu!
Krystyna Wnęk- Majewska
34
Pokazy ekologiczne „Może OZE” w naszej szkole
W dniach 11 i 14 kwietnia uczniowie klas 1–8 wzięli udział w pokazach edukacyjnych z zakresu ekologii pt. „Może OZE”, przygotowanych przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Celem wydarzenia było przybliżenie dzieciom i młodzieży zasad działania odnawialnych źródeł energii (OZE) w sposób ciekawy i angażujący.
Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem urządzeń takich jak pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne, a także uczestniczyć w licznych doświadczeniach wyjaśniających procesy związane z przetwarzaniem energii. Eksperci z Cogiteonu w przystępny sposób przedstawili działanie różnych typów OZE – energii słonecznej, wodnej i wiatrowej.
Pokazy miały interaktywny charakter – uczniowie aktywnie uczestniczyli w eksperymentach i zadawali pytania, co sprzyjało lepszemu zrozumieniu omawianych zagadnień. Zajęcia nie tylko poszerzyły wiedzę uczestników na temat ekologicznych rozwiązań oraz ich zalet i ograniczeń, ale również promowały postawy proekologiczne.
Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki dotacji udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Aneta Klimek
13
Z życzeniami wielkanocnymi
Z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli serdeczne życzenia oraz wręczyli symboliczne upominki w instytucjach na terenie naszego miasta.
Na gazetce Samorządu Uczniowskiego zamieszczono plakat z życzeniami świątecznymi, skierowany do wszystkich nauczycieli, uczniów oraz pracowników naszej szkoły.
Jolanta Florka
Kinga Smoleń-Nowak4
XXI Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej Lingua et musica
9 kwietnia 2025 roku odbyła się XXI edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „Lingua et musica” organizowanego przez Szkołę Podstawową
im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu oraz Miejski Ośrodek Kultury. Przesłuchania konkursowe miały miejsce w sali widowiskowej MOK, dokąd przybyli uczestnicy z 17 szkół powiatu bocheńskiego – 5 zespołów i 14 solistów. W tym roku wykonawcy prezentowali utwory w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Swoją obecnością uświetnili nasz konkurs zaproszeni goście: Burmistrz Nowego Wiśnicza - pani Małgorzata Więckowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu – pani Małgorzata Korta oraz inicjatorka i organizatorka osiemnastu edycji konkursu – pani Ewa Grela.
Jury w składzie: przewodnicząca - pani Agnieszka Vitek - nauczycielka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni, pani Anna Chrzan – nauczycielka języka angielskiego oraz dyrektor szkoły językowej My Lingo, pani Edyta Kaczmarczyk - nauczycielka języka angielskiego w I LO w Bochni, pan Krzysztof Put – nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Nowym Wiśniczu, przyznało następujące nagrody:
W kategorii solista:
1. miejsce: Malwina Chojecka - Szkoła Podstawowa im. Gen. Władysława Andersa w Leszczynie
2. miejsce: Aleksandra Bukowiec – Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
2. miejsce ex aequo: Wiktoria Rogozińska – Zespół Szkół Gminnych im. Henryka Sienkiewicza w Bogucicach
3. miejsce: Szymon Wierzchowski – Zespół Szkół Gminnych w Łapczycy
Wyróżnienie: Milena Kłósek – Zespół Placówek Oświatowych w Trzcianie
W kategorii zespół:
1. miejsce: Maja Sadowska i Zofia Ćwioro - Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni
2. miejsce: Oliwia Leśniak i Milena Zduleczny - Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Grabiu
3. miejsce: Gabriela Wilczek i Igor Plewa – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajbrocie
Nagroda publiczności: Ewelina Juszczak – Szkoła Podstawowa nr 1im. Stanisława Jachowicza w Bochni
Fundatorami nagród w tegorocznym konkursie byli organizatorzy z ramienia Szkoły Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu, Rada Rodziców naszej szkoły oraz Urząd Miejski w Nowym Wiśniczu.
Rangę konkursu podnosi również fakt, że znajduje się on w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz uwzględnione w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych.
Gratulujemy zwycięzcom, życzymy dalszych sukcesów oraz zachęcamy do ciągłego rozwijania zainteresowań i umiejętności językowo - muzycznych.
Dorota Klimek
Karina Grandys
Joanna Irzykowska41
W poszukiwaniu skarbu Barbary – wycieczka klas pierwszych
Na początku kwietnia uczniowie klas 1 naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowej wycieczce do Zamku w Nowym Wiśniczu. Celem wizyty było nie tylko zgłębianie historii tego pięknego miejsca, ale także udział w emocjonujących warsztatach pt. „Poszukiwanie skarbu Barbary”.
Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić zamek z przewodnikiem, który opowiadał fascynujące historie związane z jego przeszłością.
Zabawa w poszukiwanie skarbu obfitowała w zagadki, wskazówki oraz wyzwania, które uczniowie musieli rozwiązać, aby wykonać swoje zadanie. W trakcie gry, dzieci wykazały się sprytem, współpracą oraz umiejętnością logicznego myślenia.
Po intensywnych poszukiwaniach pełnych śmiechu i emocji, udało się odnaleźć zaginiony skarb. Na koniec uczestnicy zostali nagrodzeni za swoje zaangażowanie i wiedzę specjalnym amuletem.
To była niezapomniana wycieczka, która połączyła naukę z zabawą, dając uczniom okazję do poczucia się jak prawdziwi poszukiwacze skarbów w zamkowych murach.
Aneta Klimek
Małgorzata Kowalska-Gruca8
Tydzień z Plastusiem
Mój przyjaciel Plastuś
„Plastuś to malutka pocieszka,
co w piórniku bardzo lubi mieszkać
i każdemu życzy jak najlepiej,
kto go tylko potrafi ulepić !”
W dniach 31 marca – 4 kwietnia biblioteka szkolna zorganizowała Tydzień z Plastusiem. Książka Marii Kownackiej opowiada o historii małego plastelinowego ludzika ulepionego przez uczennicę klasy pierwszej Tosię podczas lekcji plastycznej. Plastuś mieszkał w piórniku dziewczynki, a jego sąsiadami były przybory szkolne: pióro, stalówki, gumka Myszka, ołówek i scyzoryk. Ludzik miał mały czerwony zeszycik, taki jak jego właścicielka i zapisywał w nim wszystkie swoje przygody. Zrobił go ze skrawków kolorowego papieru.
Drzwi wszystkich sal lekcyjnych zostały oklejone fragmentami książki oraz informacjami o tym, jak ona powstała (uczniowie podczas przerw mogli się z nimi zapoznać). W poniedziałek i we wtorek uczniowie klas 1-3 oraz oddziałów przedszkolnych wzięli udział w spotkaniach, na których odbyło się głośne czytanie przygód plastelinowego ludzika i oglądanie jednego odcinka filmu przybliżającego postać naszego bohatera.
We środę uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Mój przyjaciel Plastuś”. Klasy pierwsze i oddziały przedszkolne rysowały Plastusia kredkami, natomiast klasy drugie i trzecie lepiły go z plasteliny.
W czwartek komisja w składzie p. Teresa Kowalska-Rydz, p. Małgorzata Łukasik oraz p. Dorota Mastalerz oceniła wszystkie prace i wyłoniła następujących laureatów:
Klasy 0-1 (rysunek kredką)
1 miejsce – Nadia Samek (klasa 0B)
2 miejsce – Hanna Sułowska (klasa 1a)
3 miejsce – Franciszek Dziak (klasa 1d)
Wyróżnienia:
Natalia Jaworska (klasa 1b)
Zofia Paruch (klasa 1b)
Klasy 2-3 (lepienie z plasteliny)
1 miejsce – Zofia Łowczowska (klasa 3c)
1 miejsce – Alexandra Łazowska (klasa 3c)
3 miejsce – Grzegorz Piech (klasa 3b)
Wyróżnienia:
Igor Flaczyński (klasa 2b)
Luiza Kądziołka (klasa 2d)
Helena Biedka (klasa 3b)
Tydzień z Plastusiem zakończył w piątek Szkolny Konkurs Pięknego Czytania „Mój przyjaciel Plastuś”. Komisja w składzie p. Małgorzata Klimek, p. Małgorzata Łukasik oraz p. Dorota Mastalerz wysłuchała fragmentów „Plastusiowego pamiętnika” czytanych przez uczniów klas drugich i trzecich oraz wyłoniła następujących laureatów:
1 miejsce – Franciszek Wójcik (klasa 2c)
2 miejsce – Milena Brydniak (klasa 3c)
3 miejsce – Aleksandra Przeniosło (klasa 3c)
Wyróżnienie:
Emilia Imiołek (klasa 2c)
Zachęcamy do obejrzenia prac konkursowych znajdujących się w czytelni oraz przed biblioteką.
Udział w zaproponowanych przez nas imprezach czytelniczych był doskonałą okazją do przypomnienia sobie o tym niezwykłym bohaterze i zachętą do czytania o jego przygodach.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za wspólnie spędzony czas.
Maria Kokoszka, Monika Wyrwa
15
Szkolne eliminacje do konkursu MISTRZ MATEMATYK
W dniu 31 marca 2025 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje do XXIII Powiatowego Konkursu Matematycznego MISTRZ MATEMATYK. Wzięło w nich udział 23 uczniów z klas trzecich. Mieli oni do rozwiązania 11 (podobno trudnych) zadań konkursowych w czasie 60 minut. Za rozwiązanie poprawnie wszystkich zadań można było uzyskać 34 punkty. Wszyscy zakończyli pracę przed końcem regulaminowego czasu. Laureatami szkolnego etapu zostali:
- Miłosz Uliński – klasa 3c – z wynikiem 30 pkt.
- Maja Kielar – 3a – z wynikiem 28 pkt.
Laureaci pojadą na kolejny, ostatni etap konkursu do Bochni w dniu 10 kwietnia.
Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki!
Marta Bielewicz
2
Szkolny konkurs językowo-plastyczny dla klas pierwszych „Kaligramy- słowa obrazem pisane”
W dniu 2 kwietnia 2025 r. pani wicedyrektor Teresa Kowalska-Rydz uroczyście ogłosiła wyniki szkolnego konkursu językowo-plastycznego „Kaligramy- słowa obrazem pisane”. Głównym celem konkursu było inspirowanie do działań twórczych uczniów klas pierwszych oraz zachęcenie do nauki języka angielskiego poprzez alternatywną metodę pracy, sprzyjającą integrowaniu wyobraźni i pamięci. Praca plastyczna, prezentująca kaligram jednego słowa w języku angielskim, stała się wyzwaniem dla uczniów lubiących eksperymentować z różnymi technikami i materiałami. W efekcie kreatywnych działań dzieci powstało wiele oryginalnych prac.
Trudnym zadaniem okazał się wybór najpiękniejszego dzieła dziecięcej wyobraźni i talentu. Każdy projekt był fascynujący i wyjątkowy, wykonany z pasją i wielkim zaangażowaniem autora. Komisja konkursowa, w składzie: pani Marta Bielewicz, pani Kinga Motak oraz pani Joanna Irzykowska, oceniając prace, szczególną uwagę zwróciła na samodzielność wykonania kompozycji, estetykę, kreatywność, a także na poprawność i czytelność zapisu. Długie, burzliwe obrady jury zakończyły się porozumieniem i jednogłośnie wyłoniono zwycięzców:
I miejsce: Franciszek Wojkowski, klasa 1d
II miejsce: Tymon Jankowski, klasa 1b
III miejsce: Alicja Stokłosa, klasa 1a
Wyróżnienia:
Nikola Kaczmarczyk, klasa 1c
Emilia Mierzwa, klasa 1b
Aron Bukowiec, klasa 1d
Marcel Zapiór, klasa 1d
Wszyscy młodzi artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci również nagrody rzeczowe.
Zwycięzcom oraz wszystkim wykonawcom prac plastycznych GRATULUJEMY. Dziękujemy za podjęty trud, gdyż nie ulega wątpliwości, że tworzenie dzieł sztuki wymaga czasu, wysiłku i koncentracji. Konkurs to nie tylko okoliczność sprzyjająca kształtowaniu charakteru poprzez rozwijanie cierpliwości i wytrwałości, ale również okazja do odkrycia i zaprezentowania dziecięcych talentów, a przygotowane przez pierwszoklasistów prace, zdecydowanie potwierdziły posiadane przez nich zdolności językowo-plastyczne.
Dziękujemy Rodzicom za wspieranie dzieci w tym twórczym wydarzeniu.
Patrycja Gaża
10
Prima aprilis
1 kwietnia to dzień pełen niespodzianek. Jest to doskonała okazja, aby szkolna rzeczywistość na chwilę odetchnęła od rutyny i stała się bardziej kolorowa. Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować dzień bez plecaka, co oznaczało, że uczniowie mieli możliwość przynieść swoje podręczniki, zeszyty oraz przybory w zupełnie nietypowy sposób, pozostawiając pole do popisu dla swojej wyobraźni.
Aby wszyscy chętni mogli zaprezentować swoje pomysły, spotkaliśmy się na sali gimnastycznej. Po burzliwej naradzie wybrano i nagrodzono trzy najbardziej kreatywne patenty. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji, gdyż nie sposób opisać tej radosnej atmosfery i niesamowitych koncepcji na przyjście do szkoły bez plecaka.
Kinga Smoleń-Nowak
Jolanta Florka27
Powiatowy konkurs ekologiczny rozstrzygnięty!
W Starostwie Powiatowym w Bochni wręczono nagrody w konkursie plastycznym pt. „Zobacz, czym oddychasz! Zmień swój klimat w #ekoPowiecie Bocheńskim”.
Konkurs o tematyce ekologicznej skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu Powiatu Bocheńskiego i miał na uwadze podniesienie świadomości młodego pokolenia poprzez stworzenie plakatu nawiązującego do tematyki ochrony powietrza i środowiska.
Na konkurs wpłynęło 250 prac. Dwoje uczniów z naszej szkoły zdobyło wyróżnienia.
Otrzymali je: Kinga Dyndor i Karol Kulas z kl. 4a.
Gratulujemy młodym twórcom!
Krystyna Wnęk- Majewska
13
Archiwum Aktualności