Aktualności
Świąteczny koncert bożonarodzeniowy
“Boże Narodzenie jest wtedy, gdy w sercu człowieka rodzi się miłość...”
20 grudnia , uprzedzając spotkania w klasach , w sali gimnastycznej spotkali się wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, pracownikami szkoły na świątecznym koncercie kolęd. Wystrój wprowadzał w klimat Świąt Bożego Narodzenia, pojawiło się mnóstwo świątecznych symboli: świeciły gwiazdy , rozbłyskiwały lampiony, z nieba sfrunęli aniołowie.
Uczniowie klas 4-8 zaprezentowali piękną poezję bożonarodzeniową, wzruszające wiersze o miłości Boga do każdego człowieka , pełne zadumy teksty o przebaczaniu. Rozbrzmiały pieśni i pastorałki , które opowiadały o cudzie narodzin Boga na Ziemi. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali instrumentalne interpretacje kolęd, chóralne i indywidualne wykonania pastorałek i piosenek świątecznych,. Występ uświetniły dwa tańce aniołków w wykonaniu dziewcząt z klasy 4c i klasy 5a.
Gromkie brawa, jakie otrzymali wszyscy młodzi artyści , świadczą o tym, że występ się podobał. Była to świetna okazja do zaprezentowania przez uczniów swoich talentów. Na koniec członkowie Samorządu Uczniowskiego złożyli najlepsze życzenia świąteczne Dyrekcji szkoły, wręczyli świąteczne upominki i zaśpiewali najbardziej znaną kolędę w Polsce “Przybieżeli do Betlejem”.
Dumę i satysfakcję mogą odczuwać wszyscy wykonawcy. Występ dostarczył wielu emocji, jednocząc społeczność szkolną w ten jakże ważny dla nas czas. Niejedna łza zakręciła się w oku, bo przecież śpiewanie kolęd wzrusza ludzi i niesie radość.Na szkolnej scenie wystąpili:
Konferansjerzy: Martyna Styrna, Jakub Klich i Maksymilian SłowikZespół instrumentalny: Anna Wójcik, Maja Bienias, Karolina Grudzińska, Michał Stanczak , Karol Cabała
Wokaliści: Maja Obrał, Magdalena Adamczyk Emila Rudek, Julia Zgłobicka, Aleksandra Bukowiec, Oliwier Janicki, Iza Anioł , Iza Daniec
Recytatorzy: Kinga Dyndor, Iga Pietras, Mikołaj Kruk, Mikołaj Barnaś, Dominik Nieć, Przemysław Szewczyk, Anna Michałek, Dominika Warzyńska, Wanda Nowak , Lena Smęda
Tańczące Aniołki: klasa5a- Jagoda Stachowicz, Julia Musiał, Anna Michałek, Wanda Nowak, Dominika Warzyńska, Lena Smęda, Wiktoria Gajewska, Milena Kolarz
klasa4c- Alicja Trojan, Alicja Słowik, Julia Mochel, Iga Pietras, Joanna Multan, Zuzanna Kowalczyk, Zuzanna Brzegowa , Amelia StefańskaSzkolny chór złożony z uczniów klas 6 i 7
Kolędnicy z Samorządu Uczniowskiego
Życzymy Wszystkim spełnienia marzeń, wielu prezentów pod choinką i radości
z chwil spędzonych z bliskimi.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2025 Roku!
22
Podsumowanie Konkursu Plastycznego na „Najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową”
W okresie przedświątecznym w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla klas 0-III na „Najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową”. Konkurs miał na celu promowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie kreatywności, wrażliwości estetycznej oraz umiejętności przyjaznej rywalizacji w miłej atmosferze.
Konkurs przebiegał w czterech kategoriach wiekowych.Jury konkursowe w składzie: mgr Kinga Kokoszka, mgr Renata Seredyńska, mgr Maria Kokoszka miałobardzo trudne zadanie. Po starannym przeanalizowaniu wszystkich prac, komisja wyłoniła laureatów. Oto oni:
Oddziały Przedszkolne:
- I miejsce: Łucja Mucha
- II miejsce: Kornelia Grabiasz
- III miejsce: Piotr Mulka
Klasy I:
- I miejsce: Aleksandra Trojan
- II miejsce: Lena Żelasko
- III miejsce: Julia Rojek
Klasy II:
- I miejsce: Paweł Osuch
- II miejsce: Anita Zawadzka
- III miejsce: Michalina Majewska
- Wyróżnienie: Jakub Dybich
- Wyróżnienie: Adam Stachoń
Klasy III:
- I miejsce: Marcel Chodur
- II miejsce: Jakub Michałek
- III miejsce: Miłosz Wilczyński
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
Dziękujemy za zaangażowanie, kreatywność i przepiękne prace. Szczególne gratulacje dla zwycięzców, którzy zostali uhonorowani nagrodami. Wszystkie kartki były wyjątkowe i stworzyły niesamowitą świątecznąatmosferę!Życzymy Wam kolejnych sukcesów i radości z twórczej pracy.
Aneta Klimek
Małgorzata Kowalska-Gruca2
Wycieczka do Fabryki Charliego
W dniu 05.12.2024 roku klasy IIIB i IIIC, a w dniu 18.12.2024 rokuIIIA uczestniczyły w wycieczce szkolnej do Fabryki Charliego w Krakowie i realizowały tzw. program krakowski, który polegał na:
- pracy w strojach cukierniczych – czapce i fartuszku,
- projekcji filmu edukacyjnego o plantacji kakaowca i produkcji czekolady połączonego ze słodkim quizem wiedzy,
- degustacji czekolady podczas konkursu,
- prezentacji autentycznego owocu kakaowca z Ekwadoru oraz ziaren kakao,
- temperowaniu czekolady w kilkuosobowych zespołach,
- samodzielnym dekorowaniu rękawem cukierniczym tabliczki czekolady mlecznej z dodatkami bakalii oraz czekoladą białą lub gorzką,
- przygotowaniu pralinek serduszek o różnych smakach,
- własnoręcznym wykonaniu i zdobieniu pralin czekoladą z rękawa cukierniczego,
- przygotowaniu figurki smoka oraz choinki z wybranej czekolady.
Kiedy uczniowie zakończyli słodką przygodę kulinarną, wraz z opiekunami udali się spacerem na jarmark bożonarodzeniowy, aby poczuć klimat zbliżających się świąt, a dodatkowo na Rynku Głównym podziwiali krakowskie szopki w związku z odbywającym się konkursem.
Wycieczka do fabryki czekolady była prawdziwą słodką przygodą, którą uczniowie będą wspominać z uśmiechem na twarzy.
Anna Łazowska
39
Hej, kolęda kolęda ...
Przedstawiciele samorządu uczniowskiego oraz uzdolnieni uczniowie, wraz z opiekunem, wyruszyli z kolędą ulicami miasta w środę 18 grudnia. Odwiedzili instytucje, z którymi współpracuje nasza szkoła. Zaśpiewali kolędy, złożyli życzenia oraz obdarowali wszystkich symbolicznymi upominkami. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie i usłyszeliśmy wiele pięknych życzeń. Zapanował świąteczny nastrój i atmosfera.
Kinga Smoleń-Nowak
15
Uczniowie naszej szkoły WYRÓŻNIENI w Wojewódzkim Konkursie Historycznym.
13 grudnia 2024 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno - Bibliotecznym w Brzesku odbyła się Gala Finałowa Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Młodzi na szlaku ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz”, która została objęta wyłącznym Patronatem Honorowym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudę.
Honorowy patronat nad Wojewódzkim Konkursem Historycznym objęli:
Lech Parell – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie,
Bp dr Wiesław Lechowicz – Biskup Polowy,
Łukasz Smółka – Marszałek Województwa Małopolskiego,
dr Gabriela Olszowska – Małopolski Kurator Oświaty,
Adrianna Garnik – Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie,
dr Wojciech Kozłowski – p.o. Dyrektora Instytutu Pileckiego w Warszawie,
dr hab. Filip Musiał – Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie,
dr Jarosław Szarek – Dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie,
Andrzej Potępa – Starosta Brzeski,
Tomasz Latocha – Burmistrz Brzeska.
Patronat medialny objęło: TVP Kraków, RDN Małopolska, Gość Niedzielny.
Konkurs został zrealizowany w ramach projektu „Młodzi na szlaku ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz”, współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Konkurs miał na celu promocję sylwetki Rotmistrza oraz jego ucieczki z obozu, aby młodzi ludzie poznali bliżej postać Bohatera Niezłomnego. „Pamięci Tego, który pomimo zawirowań historii pozostanie symbolem bohaterstwa i odwagi bez granic…”.
Do etapu wojewódzkiego zostało zakwalifikowanych 46 uczestników – 35 uczniów szkoły podstawowej i 11 ze szkoły średniej.
Podczas Gali Finałowej zaprezentowano ciekawy spektakl słowno - muzyczny o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim „Patriota”, a Marek Probosz, odtwórca roli Witolda Pileckiego w filmie „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” przekazał specjalnie na tę okoliczność, szczególnie do uczestników konkursu, nagranie z Los Angeles - inspirujące przesłanie dla Młodego Pokolenia. Następnie wręczono dyplomy i nagrody.Laureaci i wyróżnieni w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Staszel- Łatas Kamila, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Brzesku
II miejsce – Kozioł Gabriela, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Jadownikach
III miejsce – Bajer Piotr, Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Tymowej
Wyróżnienie - Rydz Wiktoria, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
Wyróżnienie – Mikulski Grzegorz, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym WiśniczuUczniowie Wiktoria i Grzegorz wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą życia bohatera, zdobywaną na przestrzeni kilku lat i nagradzaną w wielu konkursach, w których brali udział.
Gratulujemy serdecznie Uczniom i Rodzicom.
Beata Wojtoń
19
„Nie jesteś skazany”
„Nie jesteś skazany” to opowiedziana 13 grudnia uczniom klas ósmych historia naszego gościa, pana Grzegorza Czerwickiego, który, kiedy trafił na 12 lat do więzienia, stracił wszystko: rodzinę, wolność, ale potem, po wyjściu z zakładu karnego… wszystko wygrał! Jego życie zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni, choć jemu samemu, jeszcze do niedawna, trudno było w to uwierzyć.
Dziś pan Grzegorz ma wszystko, czego nie miał nigdy wcześniej – ciepły, szczęśliwy dom, żonę, dzieci, wielu przyjaciół, pracę, w której się spełnia. Przemienił się fizycznie, mentalnie i duchowo.
Swoją historią chciał uzmysłowić uczniom, jak łatwo jest zejść z właściwej drogi i pobłądzić, ale też pokazać młodym ludziom, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko podejmie się decyzję o zmianie swojego życia.
Dziękujemy Pani Kierownik Anecie Feliksiak i pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Wiśniczu, szczególnie pani Annie Papudze oraz Pani Anecie Mazanek, kierownikowi Referatu Organizacji, Kontroli i Promocji, za zorganizowanie i sfinansowanie spotkania profilaktycznego z panem Grzegorzem Czerwickim.
Pedagog szkolny – Renata Seredyńska
Klasowe Mikołajki w 4a
06.12.2024 r., uczniowie klasy 4a z wychowawcą, wybrali się na ciekawe warsztaty do zamku w Nowym Wiśniczu. W tajemniczej scenerii wiśnickiego zamku dzieci mogły przenieść się do czasów, w których alchemia była sztuką niezwykłą. Alchemię można uważać za bezpośredniego przodka współczesnej chemii. Warsztaty składały się z krótkiej, historycznej pogadanki połączonej m.in. z pokazem alchemicznego sprzętu i „wybuchowych” doświadczeń, odczytem tajnej wiadomości i zawiłej receptury alchemika oraz części praktycznej, podczas której uczniowie samodzielnie przeprowadzali eksperymenty np. każdy mógł sporządzić własne perfumy, wyczarować słowo Michał.
Uczestnikom warsztatów została przybliżona postać najsłynniejszego polskiego alchemika, Michała Sędziwoja urodzonego w Łukowicy – małej wiosce koło Limanowej, którego dzieła były znane i cenione w całej Europie. Na zakończenie uczestnicy warsztatów otrzymali w prezencie „słoiczek ze złotem”. Następnie w dobrych humorach uczniowie wrócili do szkoły, gdzie oczekiwał na nich Święty Mikołaj wraz z podarunkami. Wszystko to, dostarczyło dzieciom mnóstwo radości.Beata Wojtoń
22
Spotkanie literacko-plastyczne
W dniu 11 grudnia uczniowie klasy IIIC uczestniczyli w spotkaniu z p.Ewą Stadtmüller i p.Łukaszem Zabdyrem w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu. Pani Ewa Stadtmüller to pedagog, autorka ponad stu książek dla dzieci, scenariuszy teatralnych, baśni i legend. Pan Łukasz Zabdyr to ilustrator książek i grafik komiksowy. Spotkanie obfitowało w wiele ciekawych chwil, np. wspólne recytowanie wierszy, zagadki literacko-obrazkowe i konkursy. Uczniowie zapoznali się z twórczością pani Ewy, usłyszeli wiele cennych wskazówek dla osób rozpoczynających swoją „przygodę literacką”. Z kolei pan Łukasz zainspirował nas swoimi ilustracjami, podkreślając, że znaczna część sukcesu leży w ciągłym doskonaleniu się i nieustającej pracy nad sobą.
Anna Łazowska
5
Wyjazd mikołajkowy
11 grudnia 2024 roku uczniowie klas 4c i 4d wzięli udział w wyjeździe mikołajkowym do kina Planeta w Brzesku i do kręgielni.
Wybór padł na film „Vaiana 2” . Uczniowie mogli obejrzeć kolejne przygody córki wodza plemienia, która wraz z nowymi kompanami wyrusza w podróż po dalekich wodach Oceanii, aby odszukać inne ludzkie plemiona. Kolejnym punktem programu wycieczki była kręgielnia. Po krótkim instruktażu dotyczącym podstawowych zasad gry, rozpoczęto zabawę. Gra okazała się niezwykle wciągająca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą dyscypliną sportu. Pobyt w kręgielni dostarczył wielu wrażeń i emocji sportowych. Okazał się też fantastycznym sposobem aktywności ruchowej.
Wyjazd mikołajkowy był bardzo udany. Była to doskonała okazja do integracji uczniów i wzmocnienia więzi koleżeńskich.
Dorota Klimek,
Marta Biernat7
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
W piątkowe przedpołudnie spotkaliśmy się na sali gimnastycznej z okazji Międzynarodowego dnia Wolontariusza. Uczniowie, którzy należą do Szkolnego Koła Caritas, pragnęli przybliżyć znaczenie słów wolontariat i wolontariusz oraz opowiedzieć o akcjach charytatywnych organizowanych w naszej szkole. Wysłuchaliśmy też kilku pięknych piosenek o pomaganiu, a na koniec mogliśmy zobaczyć zdjęcia prezentujące naszych wolontariuszy podczas pracy i wspólnie spędzanego czasu. Mimo tego, że Szkole Koło Caritas liczy wielu członków, spotkanie było okazją, aby zachęcić wszystkich do zostania wolontariuszem - gdyż naprawdę warto.
Mottem do działania dla naszych uczniów są słowa św. Jana Pawła II:
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.
Dorota Mikulska
Ks. Mariusz Żurek
Kinga Smoleń-Nowak8
Wizyta Św. Mikołaja w klasach 0-III
Dnia 6 grudnia naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość – Święty Mikołaj! Wyczekiwane spotkanie wywołało u uczniów wiele uśmiechów i masę radości.
Święty Mikołaj przywiózł ze sobą worek pełen prezentów. Za Jego sprawą, uczniowie z poszczególnych klas udali się do kina, na warsztaty, wycieczki, a pozostali zostali obdarowani upominkiem w postaci paczki.
Oddziały przedszkolne O a i O b miały okazję gościć aktorów z krakowskiego teatru „Skrzat”, którzy przygotowali dla nich mikołajkowe przedstawienie pt. „Gdzie się podział Św. Mikołaj?”. Uczniowie klas pierwszych otrzymali bilety do kina w Krakowie na seans filmu „Vaiana II”. Klasy II a i II c wybrały się na niezwykłe warsztaty alchemiczne na zamek w Nowym Wiśniczu, podczas gdy klasy II b i II d spędziły niezapomniane chwile w parku rozrywki GoKidz w Krakowie. Uczniowie klasy III a podczas niezwykłego spotkania ze Św. Mikołajem zostali obdarowani wspaniałymi prezentami. Natomiast pozostałe trzecie klasy - III b oraz III c - odwiedziły Krakowską Manufakturę Czekolady, gdzie miały okazję poznać proces tworzenia i dekorowania czekolady.
Podczas wizyty Świętego Mikołaja, nie zabrakło wspólnych rozmów oraz wyjątkowej atmosfery. Był to niezwykły moment, który wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.
Bardzo dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny i obdarowanie dzieci prezentami. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mieli zaszczyt gościć tego wyjątkowego gościa!
Do zobaczenia za rok, Mikołaju!
Aneta Klimek
32
„Edukacja z wojskiem”
Celem programu było popularyzowanie wiedzy z obszaru zarządzania bezpieczeństwem, obrony cywilnej, zachowań w sytuacjach kryzysowych oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Nasza szkoła jako jedyna w gminie została wytypowana do udziału w drugiej edycji programu „Edukacja z wojskiem”. W ramach tej akcji 26 listopada bieżącego roku, uczniowie klasy VII wzięli udział z zajęciach prowadzonych przez przedstawiciela 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie. Prowadzący w interesujący sposób zaznajomił młodzież z zadaniami wojska w czasie pokoju, poruszył zagadnienia z zakresu obronności i bezpieczeństwa. Przeprowadził również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie te elementy są ważne dla bezpieczeństwa każdego z nas. Podczas zajęć nasz gość zademonstrował także zawartość indywidualnej, całodniowej racji żywnościowej polskiego żołnierza. Uczniowie mieli okazję do zadawania pytań. Lekcje z żołnierzem Wojska Polskiego okazały się dla uczniów ciekawym i wartościowym doświadczeniem, dzięki któremu mogli poszerzyć swoją wiedzę, nabyć nowe umiejętności i rozbudzić w sobie poczucie tożsamości narodowej jako młodzi obywatele Rzeczpospolitej Polskiej.
Magdalena Jarmuła
Nasi Laureaci Gminnego Konkursu „Wiśnickie Talenty Muzyczne” w Królówce
Nasi Laureaci Gminnego Konkursu „Wiśnickie Talenty Muzyczne” w Królówce
Nasi uczniowie wyłonieni w szkolnych eliminacjach wzięli udział w dniu 4 grudnia 2024 roku w Gminnym Konkursie „Wiśnickie Talenty Muzyczne” w WDK w Królówce.
Byli to:
- W kategorii soliści młodsi – klasy 1-4 śpiew
Aleksandra Mikulska – klasa 3a,
- W kategorii soliści młodsi – klasy 1-4 – gra na instrumencie
Karol Kulas – klasa 4a
- W kategorii soliści starsi – klasy 5-8 śpiew
Magdalena Adamczyk – klasa 6b
- W kategorii soliści starsi – klasy 5-8 – gra na instrumencie
Emilia Rudek – klasa 5c
- W kategorii zespół taneczny
Zespół „Szalone Żabki” – Emilia Góral, Aleksandra Gruca, Lena Sułek – klasa 5d.
Wiśnicką szkołę muzyczną reprezentowali nasi uczniowie:
- Antoni Więckowski – gra na pianinie,
- Zespół skrzypcowy w składzie: Jakub Michałek – klasa 3a, Emilia Rudek – klasa 5c, Emilia Imiołek – klasa 2c, Emilia Rojek – klasa 2a, Zofia Załupska – klasa 2b oraz Alicja Nalepka – klasa 4b.
Jury konkursowe zadecydowało, że wśród nagrodzonych osób znaleźli się:
- W kategorii: instrumentaliści kl.1-4:
Karol Kulas – I miejsce,
Antoni Więckowski – II miejsce.
- W kategorii: śpiew kl. 5-8:
Magdalena Adamczyk – I miejsce.
- W kategorii: instrumentaliści kl. 5-8
Emilia Rudek – II miejsce.
- W kategorii: zespół
Zespół skrzypcowy z PSM I stopnia – III miejsce.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy sukcesów, a pozostałym uczestnikom gratulujemy również wspaniałych występów.
Marta Bielewicz
9
III Szkolny Konkurs Kaligraficzny
Litera wcale nie jest, jak tuszy niektóry,
Czymś dowolnym, co nie ma swej architektury,
Ani uzasadnionym na pierwiastku wiecznym;
Stara, jak słowo, ona czyni je statecznym.
/Cyprian Kamil Norwid Rzecz o wolności słowa /„Pisanie ręką to dość złożona czynność umysłowa. Ćwiczy umiejętności niezwykle potrzebne do rozwoju myślenia abstrakcyjnego, symbolicznego, ale także przyczynowo – skutkowego, sekwencyjnego. Dyscyplinuje sposób rozumowania.”
„Kaligrafia ma wpływ na postawę̨, oddychanie i koncentrację. Dzięki niej kształtujemy w sobie cierpliwość. Stan spokoju sprzyja kreatywności. Łącząc w sobie zapanowanie nad ciałem
i umysłem, kaligrafowanie działa na rytm i energię naszego organizmu.”28 listopada 2024 roku odbył się III Szkolny Konkurs Kaligraficzny.
Skierowany był on do uczniów klas 3-8. Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów do starannego i estetycznego pisania. Ponadto rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, kształtowanie charakteru – wyrabianie cierpliwości, dokładności i spokoju, odkrywanie oraz rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Uczniowie zmierzyli się z tekstami: kl. 3-4 - Szpak i sowa Jana Brzechwy, kl. 5-6 - Moja piosnka [II] Cypriana Kamila Norwida, kl. 7-8 – Ars poetica Leopolda Staffa.
Trzyosobowa komisja, w składzie:
p. Małgorzata Łukasik - przewodnicząca
p. Dorota Mastalerz
p. Monika Wyrwa
oceniła wszystkie prace konkursowe i przyznała tytuł:
Mistrza kaligrafii klas 3-4 – Idze Pietras (kl.4c)
Mistrza kaligrafii klas 5-6 – Aleksandrze Rudek (kl.c)
Mistrza kaligrafii klas 7-8 – Patrycji Ferenc (kl. 8b)
oraz wyróżnienia dla:
Julii Zgłobickiej (kl. 7c)
Oliwiera Janickiego (kl. 5d)
Prace laureatów można oglądać w gablocie wystawowej przed wejściem do biblioteki.
Zwycięzcom, osobom wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy.
Monika Wyrwa
Maria Kokoszka
Szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu „Wiśnickie Talenty Muzyczne”
W dniu 21 listopada 2024 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje do Gminnego Konkursu „Wiśnickie Talenty Muzyczne”, w których wzięło udział 32 uczestników. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności w różnych kategoriach. Występy oceniała komisja w składzie: dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Nowym Wiśniczu – p. Tomasz Skiba, p. Karina Grandys oraz p. Maria Kokoszka.
Wyniki konkursu:
- W kategorii soliści młodsi – klasy 1-4 śpiew
Aleksandra Mikulska – kl.3a,
- W kategorii soliści młodsi – klasy 1-4 – gra na instrumencie
Karol Kulas – klasa 4a
- W kategorii soliści starsi – klasy 5-8 śpiew
Magdalena Adamczyk – klasa 6b
- W kategorii soliści starsi – klasy 5-8 – gra na instrumencie
Emilia Rudek – klasa 5c
- W kategorii zespół taneczny
Zespół „Szalone Żabki” – Emilia Góral, Aleksandra Gruca, Lena Sułek – klasa 5d.
Wszystkim laureatom szkolnych eliminacji życzymy sukcesu w gminnym konkursie.
Teresa Kowalska-Rydz
1
KONFERENCJA: „MATEMATYKA NA SZLAKU”
16 listopada w XX Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Staffa w Krakowie odbyła się konferencja „Matematyka na Szlaku”. Konferencja została zorganizowana przez Oddział Krakowski Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki przy współpracy z MCDN w Krakowie i objęta Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Po części powitalnej wysłuchaliśmy krótkiego koncertu zespołu wokalno – instrumentalnego XX LO prowadzonego przez matematyka Bronisława Pabicha.
Uczestnicy konferencji brali udział w wykładach i warsztatach, które umożliwiły zapoznanie się z wybranymi zagadnieniami matematycznymi, a także praktycznymi rozwiązaniami różnych problemów.
Karol Sieńkowski przeniósł słuchaczy do Peru i przybliżył zasady dodawania na Yupanie – liczydle Inków. Pokazał w jaki sposób można nauczyć się liczyć wykorzystując do tego swoją autorską grę. Halina Pulchny w czasie swoich warsztatów mówiła, w jaki sposób „oswajać” uczniów z dowodami geometrycznymi oraz rozwijać umiejętność prowadzenia prostych rozumowań. Na warsztatach u Ewy Kopacz uczestnicy mogli zagrać w gry kształtujące intuicję geometryczną oraz utrwalające pojęcie liczb i działań na nich. Z kolei Magdalena Caputa zaprezentowała ciekawy sposób na powtórkę materiału z wykorzystaniem stacji matematycznych. Wszystkie warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, były okazją do wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń i inspiracją do dalszej pracy.
Aneta Grześkiewicz
Marta Biernat
Wizyta św. Mikołaja
Mikołajki to tradycja, którą wszyscy bardzo chętnie podtrzymują, dlatego z radością przwitaliśmy gościa, który odwiedził nas 6 grudnia. Mikołajowi pomagały trzy uśmiechnięte aniołki, częstując wszystkich słodkościami. Chętne klasy mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, które uwieczniły te radosne chwile.
Uczniowie założyli mikołajowe czapki oraz czerwone stroje, dzięki temu w całej szkole zapanowała świąteczna atmosfera.
Kinga Smoleń-Nowak
Jolanta Florka30
Spotkanie uczniów klas I-III z lekarzem
W dniu 29 listopada 2024 r. miały miejsce spotkania (w trzech grupach wiekowych) uczniów klas I-III z panią doktor Magdaleną Jędryką. Spotkanie było kontynuacją tematyki pierwszej pomocy przedmedycznej zapoczątkowanej niedawnym spotkaniem z ratownikami medycznymi. Pani doktor w bardzo atrakcyjny i przystępny sposób objaśniała uczniom sposób postępowania w różnych sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu, podczas urazów, skaleczeń, złamań, omdleń itp. Przyniosła ze sobą sprzęt medyczny znajdujący zastosowanie w takich sytuacjach, jak również mnóstwo materiałów opatrunkowych do zabezpieczania ran, usztywniania złamanych kończyn i inne. Dzieci mogły wypróbować na sobie różne techniki opatrunkowe, zmierzyć sobie temperaturę, ciśnienie i wykonać wiele innych działań, których znajomość jest niezbędna w życiu. Wszyscy uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i chcieli spróbować różnych działań.
Dziękujemy pani Doktor za obszerny i ciekawy sposób przekazania tak potrzebnej wiedzy oraz za czas poświęcony naszym dzieciom.
Marta Bielewicz
11
Archiwum Aktualności