27 września uczniowie z klas szóstych wraz z opiekunami p. Marią Stabrawą, p. Agnieszką Bakalarz, p. Martą Biernat i niżej podpisaną – odwiedzili Małe Pieniny.
Celem wycieczki było poznawanie piękna przyrody naszej Ojczyzny, integracja zespołów klasowych oraz odbudowa relacji koleżeńskich po długim okresie pracy zdalnej związanej z pandemią Covid-19, upowszechnienie form aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i propagowanie zdrowego stylu życia.
Pod nadzorem przewodnika górskiego najpierw wędrowaliśmy Wąwozem Homole. Malowniczy wąwóz znajduje się w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy, zbudowany ze skał wapiennych. Jego rzeźba jest urozmaicona, a dnem płynie potok Kamionka. Wąwóz ten, uznawany jest za jeden z piękniejszych wąwozów w Polsce. Utworzono tu rezerwat przyrody. Kolejnym punktem naszej wycieczki był wyjazd wyciągiem krzesełkowym na Palenicę by tam chwilę odpocząć, posilić się, spędzić czas na zabawie, relaksacji, dalszym podziwianiu piękna przyrody – fauny i flory. Mogliśmy zaobserwować jeszcze ostatnie chwile wypasu owiec przed ich sprowadzeniem z wyższych partii górskich tzw. redykiem jesiennym. Kiedy zeszliśmy z Palenicy mogliśmy ponownie odpocząć a następnie pojechać nad Jezioro Czorsztyńskie. Tam uraczyliśmy się pieczonymi kiełbaskami i herbatą a potem odbyliśmy godzinny rejs statkiem po jeziorze. Nim wyruszyliśmy w powrotną drogę przeszliśmy nad najwyższą w Polsce Zaporę ziemną Niedzica tzw. Czorsztyńską, aby jeszcze raz spojrzeć na niezapomniane widoki. Tego jesiennego dnia, dopisała nam piękna, słoneczna pogoda.
Zadowoleni wróciliśmy do Nowego Wiśnicza
Beata Wojtoń
