25 października uczniowie klasy 5c i 5d mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji muzealnej. Nasz wyjazd miał charakter edukacyjny, a cel jaki założyliśmy, to poszerzenie wiedzy z zakresu historii sztuki. Dzięki uprzejmości Pana Bogusława Ruśnicy-pracownika naukowego Muzeum Narodowego w Krakowie- wzięliśmy udział w poznawaniu twórczości artysty z Krakowa- Stanisława Wyspiańskiego. W przestrzeniach spichlerza – dawnego Europeum, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, mieści się wystawa jednego z najwybitniejszych twórców polskich: dramatopisarza, poety, malarza, grafika i reformatora teatru. Stanisław Wyspiański jako artysta wszechstronny o wielu talentach i niezwykle bogatej wyobraźni, był także wziętym i cenionym projektantem dekoracji wnętrz oraz mebli. Mogliśmy podziwiać projekty mebli, balustrad właśnie jego autorstwa.
Dawne EUROPEUM wypełniają dzieła sztuki, wokół których została zbudowana opowieść o artyście i wydobyte aspekty jego twórczości, takie jak nowoczesność, narodowość czy motywy fantastyczne. Mogliśmy także zdobyć informację na temat zbiorów dzieł Stanisława Wyspiańskiego w polskich muzeach, kościołach i bibliotekach.
Muzeum Narodowe w Krakowie posiada największą na świecie i najcenniejszą kolekcję dzieł tego genialnego twórcy.
Na wystawie w Muzeum Wyspiańskiego zobaczyliśmy niemal 200 dzieł artysty, z czego zdecydowaną większość stanowią prace plastyczne.
Na parterze mogliśmy podziwiać portrety własne Wyspiańskiego , wizerunki najbliższej rodziny: żony i dzieci, a także portrety przyjaciół. Ekspozycję uzupełniają przedstawienia miejsc, w których Stanisław Wyspiański żył i tworzył: widoki pracowni krakowskich i paryskich, pejzaże rozpościerające się za oknem mieszkania przy ulicy Krowoderskiej w Krakowie, widoki ulic rodzinnego miasta i krajobrazy podkrakowskich miejscowości, do których jeździł wraz z najbliższymi.
Na pierwszym piętrze zaprezentowane są dzieła Stanisława Wyspiańskiego poruszające trzy najważniejsze wątki w jego twórczości, stąd jej części zatytułowano: „Żywioły”, „Wawel – dramat królów” i „Apollo-Chrystus”. Wokół nich zbudowana została opowieść o artyście, który w swej twórczości w nowatorski sposób podejmował problematykę narodową i religijną, odnosił się do pamięci i historii. Mogliśmy podziwiać najwybitniejsze prace Wyspiańskiego – między innymi projekt witraża Bóg Ojciec do zachodniego okna kościoła Franciszkanów w Krakowie i pastelowe projekty do dekoracji malarskiej tej świątyni, model Akropolis, projekty witraży do katedry na Wawelu.
W podziemiu budynku, w sali „Księgi moje”, obejrzeliśmy między innymi księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego z jego odręcznymi notatkami oraz pierwodruki wydań dramatów i utworów innych autorów, do których twórca wykonał okładki i ilustracje.
W gmachu głównym Muzeum Narodowego zwiedziliśmy wystawę sztuki XX i XXI wieku. Mogliśmy zobaczyć dzieła polskich artystów: Jacka Malczewskiego, malarstwo Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Wojciecha Weissa i wielu innych. Zaciekawiły nas rzeźby Xawerego Dunikowskiego czy Władysława Hasiora. Ekspozycja jest przeglądem różnych tendencji artystycznych w Polsce w ciągu ostatnich 120 lat.
Lekcja w Muzeum Narodowym okazała się szansą poznania, podglądania warsztatu artysty wszechstronnego - Stanisława Wyspiańskiego. To także możliwość poznania twórczości artystów współczesnych. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta w murach tego muzeum. Jeszcze raz dziękujemy Panu Bogusławowi Ruśnicy za okazję do obcowania z autentycznymi dziełami sztuki.
Halina Skórnóg