Jak co roku, uczniowie klas 6,7 i 8 mogli wziąć udział w kolejnej Małopolskiej Nocy Naukowców. Wyjechaliśmy w piątek, 29 września o godzinie 15.30 z Nowego Wiśnicza do Krakowa. Swoje spotkanie z nauką rozpoczęliśmy od wizyty w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego. Wzięliśmy udział w pokazie eksperymentów fizycznych „Triki fizyki” z wykorzystaniem zwykłych przedmiotów z życia codziennego. Prowadzący pokaz, wśród nich uczennica klasy ósmej, w przystępny sposób omówili przedstawione doświadczenia. Po pokazie, część uczestników rozwiązywała zagadki fizyczne za pośrednictwem platformy Kahoot. Niektórzy mogli zbudować proste modele urządzeń fizycznych (takie jak: spektroskop, poduszkowiec, peryskop, kalejdoskop) i zabrać je do domu. Uczniowie mieli także możliwość obejrzenia pracy detektora ALICE z bliska przez wirtualne okulary, czyli dowiedzieć się o materii wypełniającej Wszechświat zaraz po Wielkim Wybuchu.
Kolejnym etapem była wizyta na Uniwersytecie Rolniczym na wydziale Technologii Żywności. Mogliśmy nie tylko zobaczyć proces liofilizacji, ale również spróbować liofilizatów z owoców i warzyw. Wiemy jak powstaje i smakuje żywność dla kosmonautów i himalaistów. Niektórym udało się spróbować lodowych sorbetów z różnych owoców i warzyw.
Ostatnim punktem był udział w pokazie „Chemia na pograniczu nauki i magii” Zostały zaprezentowane efektowne doświadczenia zarówno chemiczne, jak i fizyczne, głównie oparte na emisji światła, zmianie barw, stanu skupienia. Zobaczyliśmy, jak można powiązać prezentowane eksperymenty z procesami zachodzącymi w przyrodzie, jak i w technikach stosowanych przez iluzjonistów.
Wróciliśmy o godzinie 22.30. Miejmy nadzieje, że to spotkanie z nauką rozbudzi ciekawość uczniów w dalszym poznawaniu świata.
Marta Biernat