Litera wcale nie jest, jak tuszy niektóry,
Czymś dowolnym, co nie ma swej architektury,
Ani uzasadnionym na pierwiastku wiecznym;
Stara, jak słowo, ona czyni je statecznym.
/Cyprian Kamil Norwid Rzecz o wolności słowa /
„Pisanie ręką to dość złożona czynność umysłowa. Ćwiczy umiejętności niezwykle potrzebne do rozwoju myślenia abstrakcyjnego, symbolicznego, ale także przyczynowo – skutkowego, sekwencyjnego. Dyscyplinuje sposób rozumowania.”
„Kaligrafia ma wpływ na postawę̨, oddychanie i koncentrację. Dzięki niej kształtujemy w sobie cierpliwość. Stan spokoju sprzyja kreatywności. Łącząc w sobie zapanowanie nad ciałem
i umysłem, kaligrafowanie działa na rytm i energię naszego organizmu.”
28 listopada 2024 roku odbył się III Szkolny Konkurs Kaligraficzny.
Skierowany był on do uczniów klas 3-8. Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów do starannego i estetycznego pisania. Ponadto rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, kształtowanie charakteru – wyrabianie cierpliwości, dokładności i spokoju, odkrywanie oraz rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Uczniowie zmierzyli się z tekstami: kl. 3-4 - Szpak i sowa Jana Brzechwy, kl. 5-6 - Moja piosnka [II] Cypriana Kamila Norwida, kl. 7-8 – Ars poetica Leopolda Staffa.
Trzyosobowa komisja, w składzie:
p. Małgorzata Łukasik - przewodnicząca
p. Dorota Mastalerz
p. Monika Wyrwa
oceniła wszystkie prace konkursowe i przyznała tytuł:
Mistrza kaligrafii klas 3-4 – Idze Pietras (kl.4c)
Mistrza kaligrafii klas 5-6 – Aleksandrze Rudek (kl.c)
Mistrza kaligrafii klas 7-8 – Patrycji Ferenc (kl. 8b)
oraz wyróżnienia dla:
Julii Zgłobickiej (kl. 7c)
Oliwiera Janickiego (kl. 5d)
Prace laureatów można oglądać w gablocie wystawowej przed wejściem do biblioteki.
Zwycięzcom, osobom wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy.
Monika Wyrwa
Maria Kokoszka