Aktualności
Aktualności
Zaproszenie na dni otwarte
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „MÓJ ULUBIONY WIERSZ”
7 marca 2024 roku odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Recytatorski „Mój ulubiony wiersz”. Wzięło w nim udział 23 uczniów z klas 0-3 ze szkół w Starym Wiśniczu, Królówki, Muchówki, Chronowa, Kobyla oraz Nowego Wiśnicza. Uczestnicy recytowali wiersze swoich ulubionych autorów. Po prezentacji utworów, jury w składzie: pani Zofia Tabaszewska, pani Barbara Wiśniewska oraz pani Monika Wyrwa, dokonało oceny recytacji oraz wyboru przedstawicieli do etapu powiatowego, według następujących kryteriów:
- dobór repertuaru
- oryginalność interpretacji
- poprawność wymowy - dykcja, modulacja, intonacja, akcent
- ogólny wyraz artystyczny
Komisja miała trudne zadanie, ponieważ uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom opanowania tekstu oraz poprawność i ekspresję wypowiedzi.
Wyniki przedstawiają się następująco:
Oddziały przedszkolne
1 miejsce- Joanna Zgłobicka, Królówka
2 miejsce- Julia Kilon, Muchówka
3 miejsce- Izabela Czoch, Kobyle
Klasy I
1 miejsce – nie wyłoniono
2 miejsce ex aequo -Emilia Bienias z Muchówki oraz Tymoteusz Sarliński ze Starego Wiśnicza
3 miejsce- Ignacy Kargul, Kobyle
Klasy 2
1 miejsce- Witold Opaliński, Stary Wiśnicz
2 miejsce - Julia Flasza, Chronów
3 miejsce – Karolina Kuc, Nowy Wiśnicz
Klasy 3
1 miejsce – Kinga Dyndor, Nowy Wiśnicz
2 miejsce – Julian Dudek, Muchówka
3 miejsce – Maja Kokoszka, Stary Wiśnicz
Uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca, będą reprezentować swoje szkoły w konkursie powiatowym w Bochni. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkim laureatom składamy gratulacje.
Organizatorzy:
Henryka Mulka
Barbara Mech
Małgorzata Kowalska- Gruca27
Sukces w Konkursie o Żołnierzach Wyklętych
W dniu 1 marca 2024 roku w PSP nr 2 w Bochni odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla uczniów powiatu bocheńskiego, którzy wzięli udział w XIII KONKURSIE HISTORYCZNYM WIEDZY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH i KONKURSIE PLASTYCZNYM. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni Stowarzyszenie „Bocheńska Dwójka”. Patronat honorowy pełnił: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Bochni, Burmistrz Miasta Bochnia Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
W gronie laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Szymon Chrobak z klasy 7d, który zajął III miejsce w konkursie wiedzy i Oliwier Janicki z klasy 4d, który uzyskał III miejsce w konkursie plastycznym.
Laureatom składamy serdeczne gratulacje!
Organizatorzy:
Beata Wojtoń, Krystyna Wnęk – Majewska, Leszek Bielewicz
Spotkanie z przedstawicielami KRUS w Bochni
W dniu 11 marca 2024 roku uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami placówki terenowej KRUS w Bochni: p. Sylwią Hnatów i p. Piotrem Chrzanowskim. Prowadzący, jak co roku, przybliżyli dzieciom tematykę bezpieczeństwa na wsi oraz zachęcali do udziału w konkursie plastycznym. Tegoroczna edycja konkursu nosi tytuł „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Celem konkursu kierowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Taka właśnie była tematyka filmów dydaktycznych prezentowanych uczniom oraz komentarza naszych gości i rozmów z dziećmi. Zainteresowanie dzieci było bardzo duże (co widać na zdjęciach) i mamy nadzieję, że i w tym roku nasi uczniowie znajdą się wśród laureatów konkursu, jak to bywało w poprzednich latach.
Dziękujemy naszym Gościom za przybliżenie tak ważnej tematyki i zachęcanie do działalności plastycznej w celu propagowania działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie rolnym
Marta Bielewicz
3
KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
8 marca 2024r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Orła Białego w Bochni odbył się konkurs „Wielka Powtórka z Języka Angielskiego. Escape Room - przed Egzaminem Ósmoklasisty”, w którym wzięli udział uczniowie Naszej Szkoły. W tym nietypowym konkursie rywalizowały ze sobą dwu-osobowe drużyny z ośmiu szkół podstawowych z terenu gminy Bochnia.
Reprezentanci naszej szkoły- Gabriela Czesak oraz Stanisław Kalinowski - doskonale radzili sobie z rozwiązywaniem kolejnych zagadek gramatyczo- językowych, wykazali się przy tym dużą wiedzą językową, logicznym myśleniem i spostrzegawczością na wysokim poziomie. W ostatniej konkurencji, jakim było zadanie plastyczne - wykonanie lapbooka- nasi uczniowie zostali pokonani przez rówieśników ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni.
W tym konkursie nie było przegranych i wszyscy uczestnicy wyszli z „pokoju zagadek” z nowymi doświadczeniami, pozytywnymi wrażeniami oraz nagrodami pocieszenia.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, dobrą zabawę oraz wspaniałą, londyńską atmosferę :).
Joanna Irzykowska
2
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI " Mój ulubiony wiersz".
Dnia 4 marca 2024 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Mój ulubiony wiersz”, w którym wzięło udział 11 uczniów z klas 0-3.
Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: p. Dorota Mastalerz, p. Barbara Kokoszka, p. Małgorzata Łukasik oraz p. Maria Kokoszka, zwracając uwagę na: dobór repertuaru, poprawność wymowy, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich.
Zwycięzcami konkursu w poszczególnych kategoriach zostali:
Odziały przedszkolne
Milena Kapcia z grupy 0a
Klasy I
Dagmara Bukowiec z klasy 1d
Klasy II
Karolina Kuc z klasy 2a
Klasy III
Kinga Dyndor z klasy 3a
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy. Laureaci będą reprezentowali naszą szkołę w konkursie na szczeblu gminnym.
Organizatorzy:
H. Mulka
B.Mech
M. Kowalska-Gruca10
Wycieczka do teatru
W dniu 29 lutego 2024 roku klasa 2a i 2b pod opieką nauczycieli: p. Barbary Mech, p. Ewy Mazanek i p. Marty Bielewicz udały się na wycieczkę do Teatru Ludowego w Krakowie na spektakl pt.: „Pippi”. Przedstawienie oparte na fabule książki Astrid Lindgren było zabawne, żywiołowe i bardzo się wszystkim podobało. Przed spektaklem i w czasie antraktu dzieci delektowały się smakołykami zakupionymi w teatralnym bufecie. Był to w przypadku większości dzieci pierwszy kontakt z prawdziwym miejskim teatrem.
Wycieczka była bardzo udana i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Marta Bielewicz
4
Sukces chłopców w Igrzyskach Dzieci w minikoszykówce
29 lutego 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej z Nowego Wiśnicza wraz z opiekunem panem Marcinem Wzorkiem wzięli udział w zawodach powiatowych w Bochni. Awans na szczeblu powiatowym uzyskali po zaciętej i wyrównanej walce na etapie gminnym.
Reprezentacja z Nowego Wiśnicza w składzie: Dudziak Piotr, Klich Jakub, Kmiecik Karol, Kupczyk Miron, Michałek Adam, Ropek Filip, Słowik Maksymilian, Surma Sebastian, Szkarłat Mateusz, Wojcieszk Marcel, Patryk Kolarz pokonała 4 inne drużyny i uzyskała awans do zawodów rejonowych, które odbędą się 7 marca w Wieliczce.
Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.
Marcin Wzorek
XXVI Gminny Konkurs Ortograficzny
28 lutego 2024 r. uczniowie z terenu gminy Nowy Wiśnicz wzięli udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który tradycyjnie, od lat, organizowany jest przez szkołę
w Nowym Wiśniczu. W tym roku wszystkie placówki przysłały swoich reprezentantów, uczniów z klas od III do VIII szkoły podstawowej. Uczestnicy podzieleni byli na trzy kategorie wiekowe: uczniów z klas III i IV, uczniów z klas V i VI oraz z klas VII-VIII. W konkursie uczestniczyły 52 osoby, które zmierzyły się nie tylko z polską ortografią, ale i z trudną sztuką bardzo dokładnego wsłuchiwania się w dyktowany tekst.Komisje konkursowe oceniły prace w każdej z grup wiekowych i wyłoniły laureatów.
W kategorii klas III - IV szkoły podstawowej zwycięzcami zostali, zdobywając:
I miejsce– Aleksandra Krzysztofiak ze Szkoły Podstawowej w Starym Wiśniczu
II miejsce –Marcin Fortuna ze Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu
III miejsce - Jowita Pogwizd ze Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu
W kategorii klas V i VI wyniki konkurencji wypadły następująco:
I miejsce – Julia Zgłobicka ze Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu
II miejsce – Alicja Mróz ze Szkoły Podstawowej w Kobylu
III miejsce – Alicja Stec ze Szkoły Podstawowej w Starym Wiśniczu.
W najstarszej kategorii wiekowej klas VII- VII najlepiej z pułapkami ortograficznymi poradzili sobie, zajmując:
I miejsce –Monika Tyrawa ze Szkoły Podstawowej w Muchówce
II miejsce –Jan Mus ze Szkoły Podstawowej w Królówce
III miejsce - Natalia Bienias ze Szkoły Podstawowej w Muchówce
Wszyscy uczestnicy XXVI Gminnego Konkursu Ortograficznego otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureatów nagrodzono książkami i kartami prezentowymi do zrealizowania w sklepach Empik.
Małgorzata Klimek
6
Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szk. 2024/2025
Rekrutacja i terminy do oddziału przedszkolnego
Zabawa karnawałowa uczniów klas młodszych
W dniu 8 lutego 2024 roku w nowym skrzydle szkoły rozbrzmiewała wyłącznie muzyka. W tym dniu dzieci z klas młodszych miały zabawę karnawałową oraz inne towarzyszące jej atrakcje. Zabawa taneczna, prowadzona jak co roku przez DJ Jakuba, odbywała się w grupach, aby uniknąć dużego nagromadzenia dzieci w jednym miejscu, a tym samym zapewnić bawiącym się bezpieczeństwo. Były „kaczuszki”, „belgijka” i różne inne zabawy przy muzyce. Tańczyły czarownice, kowboje, księżniczki, piłkarze, zwierzątka wszelkiej maści, od żabek po tygrysy i wielu innych przebierańców. W klasach dzieci miały przygotowany przez rodziców poczęstunek (królowały pączki, ponieważ był to „tłusty czwartek”). Równocześnie w miejscu ogólnodostępnym odbywało się artystyczne malowanie twarzy chętnym dzieciom – panie artystki dawały z siebie wszystko, żeby sprostać życzeniom małych klientów. W tym dniu funkcjonowała również poczta walentynkowa – do specjalnie przygotowanych skrzynek można było wrzucać kartki walentynkowe, w następnym dniu dotarły one do adresatów. Oprócz tego na korytarzu szkolnym odbywał się kiermasz św. Walentego oraz loteria fantowa, które zgromadziły tłumy zainteresowanych.
Zabawa była bardzo udana, wszyscy uczestnicy zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do uatrakcyjnienia tego szczególnego dla dzieci dnia.
Tekst: Marta Bielewicz
Zdjęcia: wychowawcy klas71
WYJAZD SZKOLNEGO KOŁA CARITAS NA NARTY DO TYLICZA
Wczesnym rankiem w środę 07 lutego Szkolne Koło Caritas wraz z opiekunami ks. Mariuszem Żurkiem, panią Dorotą Mikulską, panią Katarzyną Kortą, panem Dominikiem Kokoszką, instruktorami jazdy na nartach i rodzicami wyruszyliśmy na stok narciarski w Tyliczu. Tam zostaliśmy podzieleni na grupy zgodnie z posiadanymi umiejętnościami. Ci, którzy założyli narty po raz pierwszy po krótkiej rozgrzewce uczyli się zjeżdżać, a pozostali również doskonalili swoje umiejętności. Był śnieg, fantastyczna zabawa, uśmiech na twarzy i pyszny obiad. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mógł odbyć się ten wyjazd, a uczniom należącym do Szkolnego Koła Caritas za wspólnie spędzony czas.
Ks. Mariusz Żurek
Dorota Mikulska8
Nasi laureaci w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Kolęduje Tobie Jezu moje serce”
W dniu 23 stycznia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu odbył się Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Kolęduje Tobie Jezu moje serce”. Wzięli w nim udział nasi uczniowie – laureaci szkolnego etapu tego konkursu. Zajęli następujące miejsca:
- w kategorii klas pierwszych - Dagmara Bukowiec z klasy 1d – III miejsce,
- w kategorii klas drugich - Milena Brydniak z klasy 2c – I miejsce,
- w kategorii klas trzecich - Izabela Daniec z klasy 3b – II miejsce.
W kategorii oddziałów przedszkolnych reprezentował naszą szkołę Kacper Woźniak ze Szkoły Filialnej w Połomiu Dużym.
Wszystkim laureatom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i serdecznie gratulujemy pięknych występów i zajętych miejsc.
Rodzicom dzieci, którzy towarzyszyli im w czasie konkursu dziękujemy za obecność i wsparcie.
Marta Bielewicz
5
Szkolny Konkurs Kaligraficzny
Litera wcale nie jest, jak tuszy niektóry,
Czymś dowolnym, co nie ma swej architektury,
Ani uzasadnionym na pierwiastku wiecznym;
Stara, jak słowo, ona czyni je statecznym.
/Cyprian Kamil Norwid Rzecz o wolności słowa /„Kaligrafia ma wpływ na postawę̨, oddychanie i koncentrację. Dzięki niej kształtujemy w sobie cierpliwość. Stan spokoju sprzyja kreatywności. Łącząc w sobie zapanowanie nad ciałem
i umysłem, kaligrafowanie działa na rytm i energię naszego organizmu.”„Pisanie ręką to dość złożona czynność umysłowa. Ćwiczy umiejętności niezwykle potrzebne
do rozwoju myślenia abstrakcyjnego, symbolicznego, ale także przyczynowo – skutkowego, sekwencyjnego. Dyscyplinuje sposób rozumowania.”17 stycznia 2024 roku w czytelni biblioteki szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Kaligraficzny dla uczniów klas 3-8 w trzech kategoriach wiekowych ( I kat. -kl.3-4, II kat. -kl.5-6, III kat. –kl.7-8).
Łącznie w konkursie wzięło udział 37 osób.
Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów do starannego i estetycznego pisania. Ponadto rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, kształtowanie charakteru – wyrabianie cierpliwości, dokładności i spokoju, odkrywanie oraz rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Uczniowie zmierzyli się z tekstami wierszy:
Juliana Tuwima „Ptak” – kl. 3-4, Leopolda Staffa „Rzeczywistość” – kl. 5-6, Cypriana Kamila Norwida „Po to właśnie”.
Trzyosobowa komisja, w składzie:
p. Krystyna Majewska - przewodnicząca
p. Marta Bielewicz
p. Maria Kokoszka
p. Monika Wyrwa
oceniła wszystkie prace konkursowe i przyznała tytuł:
Mistrza kaligrafii klas 3-4 – Idze Piertas (kl.3c)
Mistrza kaligrafii klas 5-6 – Julii Zgłobickiej (kl.6c)
Mistrza kaligrafii klas 7-8 – Patrycji Ferenc (kl.7b)
Prace laureatów można oglądać w gablocie wystawowej przed wejściem do biblioteki.
Serdeczne gratulacje dla zwycięzców !!!
Monika Wyrwa
9
Śródroczne zebrania z rodzicami
24 stycznia 2024 r.
Klasy 1-3 godz.17.00
Dyżur nauczycieli: 17.30-18.30
25 stycznia 2024 r.
Klasy 4 – 6 godz.17.00
Klasy 7 – 8 godz.18.00
Dyżur nauczycieli: 17.30 – 19.00
Szkolne eliminacje do Konkursu Kolęd i Pastorałek
Dnia 11.01.2024 reprezentanci klas I – III wzięli udział w szkolnych eliminacjach do Konkursu Kolęd i Pastorałek „Kolęduje Tobie Jezu moje serce”.
W tym dniu można było usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów klas młodszych. Wszyscy uczestnicy konkursu wspaniale się zaprezentowali.
Komisja w składzie: p. Monika Wyrwa, p. Małgorzata Łukasik oraz p. Dorota Mastalerz wyłoniła następujących laureatów, którzy zdobyli równorzędne pierwsze miejsca:
- klasa I: Dagmara Bukowiec
- klasa II: Milena Brydniak
- klasa III: Izabela Daniec
Gratulujemy wszystkim uczestnikom pięknych występów i życzymy im powodzenia w gminnym konkursie w Szkole Podstawowej w Starym Wiśniczu, który odbędzie się 23.01.2024 r.
Aneta Klimek
17
Pożegnanie
Koncert Noworoczny - zaproszenie
Koncert świąteczny “Przybieżeli do Betlejem”
Nie ma w kalendarzu dni bardziej uroczystych, kiedy to tradycja łączy się ze współczesnością, a rodzinna przeszłość z teraźniejszością. Tradycją naszej szkoły stały się już jasełka, klasowe wigilie, wspólne kolędowanie i wzajemne składanie życzeń.
22 grudnia w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbył się niezapomniany koncert “Przybieżeli do Betlejem”. Już od samego rana wyczuwało się, że ten dzień będzie różnił się od innych. Dźwięki kolęd i pastorałek rozbrzmiewały w murach naszej szkoły od wczesnych godzin lekcyjnych, a zapach świerkowych gałązek i lukrowanych pierników wprowadzał w świąteczny klimat. W sali gimnastycznej wyeksponowana szopka betlejemska, fruwające anioły, rozbłyskujące gwiazdy przenosiły nas w czasy odległe, gdy ponad dwa tysiące lat temu stał się cud i Syn Boży narodził się w lichej stajence.
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali instrumentalne interpretacje kolęd, chóralne i indywidualne wykonania pastorałek i piosenek świątecznych. Nie zabrakło także pięknej poezji religijnej i elementów tanecznych, które urozmaiciły program artystyczny. Koncert zakończył się gromkimi brawami, co świadczyło o ogromnym uznaniu dla młodych artystów. Dumę i satysfakcję mogą odczuwać wszyscy wykonawcy i osoby zaangażowane w projekt. Występ dostarczył radości, dużych emocji, jednocząc społeczność szkolną w ten jakże ważny dla nas czas. Wykonanie przez wszystkich uczniów na koniec uroczystości najbardziej znanych polskich kolęd spowodowało, że niejedna łza zakręciła się w oku, bo przecież śpiewanie kolęd jednoczy ludzi, niesie radość i nadzieję zbawienia.
Na szkolnej scenie wystąpili:
Zespół instrumentalny: Szymon Wójcik, Piotr Michałek, Michał Stanczak, Jakub Zygmunt
Wokaliści: Maja Obrał, Magdalena Adamczyk Emila Rudek, Julia Zgłobicka, Aleksandra Bukowiec, Oliwier Janiak, Filip Styczeń oraz nasza absolwentka- Zuzanna Dziedzic
Recytatorzy: Julia Cieśla, Sebastian Surma, Karolina Grudzińska, Anna Wójcik, Mikołaj Kruk, Anna Michałek, Hanna Kokoszka, Anna Hełmecka, Emilia Szczurek, Natalia Rojek, Nikola Włosińska, Grzegorz Mikulski
Tańczące Śnieżynki: Jagoda Stachowicz, Julia Musiał, Anna Michałek, Wanda Nowak, Dominika Warzyńska, Lena Smęda, Wiktoria Gajewska, Milena Kolarz, Zofia Daniec, Lena Biłos
Szkolny chór złożony z wielu, wielu uzdolnionych wokalnie młodych artystów
Kolędnicy z Samorządu Uczniowskiego
Życzymy Wszystkim spełnienia marzeń, siły w ramionach i czystego ognia w sercu.
Niech wszystko czego się dotkniecie, przybliża Was do bycia szczęśliwymi.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
Organizatorzy:
Halina Skórnóg
Kinga Smoleń-Nowak
Krystyna Wnęk-Majewska
Monika Wyrwa
Renata Seredyńska
Krzysztof Klimkowski
34
Życzenia Świąteczne
Archiwum Aktualności