Coraz więcej ludzi na całym świecie próbuje ratować Ziemię – planetę, coraz bardziej zagrożoną nadmierną ekspansją ludzkiej cywilizacji. Przyjaciele Ziemi – robią coś, aby Ziemia stała się zdrowsza, bezpieczniejsza i piękniejsza.
W ramach edukacji ekologicznej uczniowie biorą udział w corocznej akcji „Sprzątanie świata”, zbierają zakrętki (w celu ich wtórnego wykorzystania, a jednocześnie dochód z tej zbiórki przeznaczony jest na pomoc chorym dzieciom), zbierają baterie i uczą się segregować śmieci.
08 maja 2024 r. w ramach obchodów Dnia Ziemi w SP w Nowym Wiśniczu został zorganizowany przeprowadzony przez p. Beatę Wojtoń i p. Karinę Grandys - Gminny Konkurs Przyrodniczy „Ziemia – wspólne dobro”. Przedstawiciele szkół z terenu Gminy Nowy Wiśnicz biorąc udział w wydarzeniu, podkreślili związek między Ziemią i jej mieszkańcami. Swoją obecnością zaznaczyli, iż wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za kondycję naszej planety. Konkurs miał formę dwuetapową. Pierwszy etap odbył się w kwietniu, w szkołach macierzystych. W naszej szkole, do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 16 - u chętnych uczniów spośród wszystkich klas czwartych, bowiem konkurs skierowany był do uczniów tej kategorii wiekowej. Głównym celem konkursu było m.in.: poszerzenie wiedzy z zakresu wiadomości związanych z ekologią , uwrażliwienie uczniów na ochronę przyrody, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za środowisko.
Do finałowego etapu przystąpiło 5 z 6 szkół gminnych, zaproszonych do udziału w konkursie. Każdą szkołę reprezentowało 2 uczniów. Poszczególne drużyny losowały 5 pytań w kolejnych trzech rundach o stopniowanej skali trudności. Na odpowiedź każdy z quizowiczów miał określony czas. Zestawy pytań konkursowych dotyczyły przyrody i jej ochrony. Łącznie było 75 pytań tematycznych. Najwięcej emocji wzbudziła runda czwarta z zadaniem dotyczącym segregacji odpadów zgodnie z wytycznymi obecnej firmy obsługującej gospodarkę odpadów komunalnych na terenie gminy Nowy Wiśnicz. W pracach komisji konkursowej uczestniczyli nauczyciele z poszczególnych szkół. Do prac w komisji konkursowej zaproszone zostały: p. dyr. Ewa Zygmnt, p. Marzena Cyrankiewicz, p. Agnieszka Nowak, p. Dorota Stachoń oraz przedstawicielka społeczności uczniowskiej/ przewodnicząca samorządu uczniowskiego Wiktoria Rydz. Honorowym członkiem jury była dyrektor szkoły pani Małgorzata Korta.
Poziom wiedzy uczniów był wysoki. Najwięcej trafnych odpowiedzi udzielili i odpowiednio zajęli miejsca na podium:
miejsce I - Anna Michałek i Marcin Fortuna
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
miejsce II - Olivier Małyszko Mikołaj Kolarz
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kobylu
miejsce III - Emilia Olipra, Aleksandra Krzysztofiak
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Starym Wiśniczu
wyróżnienie - Maja Domas, Nikola Sysło
Publiczna Szkoła Podstawowa w Chronowie
miejsce V - Filip Bakalarz, Marcel Rajca
Szkoła Podstawowa. im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Muchówce
Każdy z uczestników konkursu, otrzymał nagrodę. Na zwycięzców i biorących udział czekały dyplomy i nagrody rzeczowe: karmniki dla ptaków, zestawy ogrodnika, domki dla pszczół i motyli, oraz książki przyrodnicze, opowieści oraz malowanki z ciekawostkami o treści ekologicznej.
Fundatorami nagród w konkursie była SP w Nowym Wiśniczu oraz organizatorki z ramienia Szkoły Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu.
Zwycięzcom, wszystkim uczestnikom należą się GRATULACJE !!!
Życzymy dalszych sukcesów oraz zachęcamy do ciągłego rozwijania zainteresowań przyrodniczych. Wszystkie drużyny z poszczególnych szkół , śmiało możemy nazwać przyjaciółmi przyrody.
Beata Wojtoń, Karina Grandys