• Współpraca partnerska szkół „Przyjaźń łączy” została zainicjowana w lutym 2002 roku przez ówczesną dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Wiśniczu  panią Elżbietę Krajewska,  nauczycielkę języka niemieckiego panią Bożenę Głąb oraz ze strony niemieckiej – ówczesnego wicedyrektora Staatliche Wirtschaftsschule Eschenbach pana Erharda Lipperta  i nauczycielkę matematyki panią Margaretę Reim.  Nauczyciele napisali projekt „Język obcy – kluczem do Europy”, który dostał dofinansowanie z unijnego programu Socrates Commenius i Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży Warszawa Poczdam.

W 2009 roku ówcześni dyrektorzy szkół  StDin Annemarie Metz oraz dyrektor Elżbieta Krajewska podpisali umowę partnerską

20 października 2023 r.  została odnowiona (ze względu na zmianę nazw obydwu szkół) umowa partnerska pomiędzy  szkołami przez  Małgorztę Kortę - dyrektora  szkoły w Nowym  Wiśniczu oraz Eduarda Bauera dyrektora  partnerskiej szkoły w  Eschenbach.

Głównym celem każdego projektu jest  poznanie kraju sąsiada, łamanie stereotypów i doskonalenie umiejętności językowych.  Każdy projekt ma określony temat dzięki czemu pozwala bliżej poznać region, w którym przebywa młodzież, jego historię,  kulturę i zwyczaje. W 2009 roku została podpisana umowa partnerska między szkołami, która obliguje obydwie strony do organizowania spotkań młodzieży co dwa lata i  wymiany doświadczeń między nauczycielami.

Tematy  wspólnych projektów, realizowanych od 2002 roku:

2003/2004 „Język obcy – kluczem do Europy”

2006/2007 „Ja tu mieszkam – ty tu możesz odpocząć”

2008/2009 „Co nam w duszy gra?"

2012/2013 „Gdzie kucharek sześć…”

2014/2015 „Sport bez granic”]

2016/2017 „Jeden park – wiele możliwości”

2018/2019 „Przystanek: Historia – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”

2023/2024  "Konstruowanie lampki biurkowej z uwzględnieniem aspektów ekologicznych"

Szkoła współpracuje również z Gymnasium Eschenbach, z którym prowadzi wymianę indywidualną od 2012 roku.

Od 2006 roku współpracę partnerską szkół wspiera merytorycznie i finansowo Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży Warszawa – Poczdam. Jest to organizacja rządowa, która umożliwia spotkania oraz współpracę młodych Polakówi Niemców, aby mogli się poznać, rozbudzić wzajemną ciekawość, zbudować zrozumienie i zostać przyjaciółmi. PNWM buduje fundamenty dobrosąsiedzkich relacji między Polakami i Niemcami. Wkład polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w dobrosąsiedzką współpracę i integrację europejską spotkał się z uznaniem ze strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Fanka-Waltera Steinmeiera, którzy objęli PNWM wspólnym patronatem honorowym.

• Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
      • ul. Szkolna1 32-720 Nowy Wiśnicz 32-720 Nowy Wiśnicz Poland